Udfasningen af zink i smågriseproduktionen skal være endelig på plads i juni 2022. Men man skal ikke vente på løsninger, for de kan være meget individuelle, lyder budskabet fra Hedegaard A/S.
- Vi har det sidste års tid ofte hørt svineproducenter sige: »Lad nu andre forsøge sig, så springer vi på vognen, når der er fundet løsninger, vi kan bruge i 2022«, fortæller Anders Amstrup, der er faglig rådgiver hos Hedegaard.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.
Det er supervigtigt, at alle grise er i gang med at æde i farestalden. Start fodertildeling senest fra dag fem og altid flere gange dagligt, råder Hedegaard.
- Det er vigtigt, at grisene er hurtigt i gang med at æde efter fravænningen, fordi lang faste skader tarmen, pointerer rådgiver Anders Amstrup fra Hedegaard.