Langesømessen gennemføres 3. september
Med corona-retningslinjer svarende til storcentre har Langesø mulighed for at afholde den traditionsrige juletræs- og skovmesse. Over 100 firmaer er tilmeldt.
ARRANGEMENT I modsætning til en række publikumsarrangementer kan den traditionsrige Langesømesse for juletræsproducenter og skovfolk gennemføres her i eftersommeren.
Det er muligt, fordi forsamlingsforbuddet ikke gælder for messeaktiviteter indenfor et bestemt tema, og hvor gæsterne går rundt og besøger flere forskellige stande. Desuden er der også tale om et professionelt venue med et anvendelsesværdigt formål og videnformidling, hvor der er tilknyttet professionelt personale.
Det fremgår af det svar, som arrangøren Langesø Fonden har fået på deres forespørgsel hos Erhvervsstyrelsen om corona-retningslinjerne for messen. Videre fremgår det, at sådanne messeaktiviteter sidestilles med storcentre, stormagasiner og arkader med videre, hvor kunderne på tilsvarende vis går rundt og besøger flere butikker.
I de seneste mange år har Langesømessen været afviklet den tredje torsdag i august, men på grund af corona-situationen er den rykket til torsdag den 3. september.
20 nye udstillere
I sagens natur vil messen blive afviklet under de gældende forholdsregler for Covid-19, forsikrer arrangørerne. Der søges for håndsprit og afstandsregler på det 10 hektar store messeområde ved Langesø Slot og ud til Langesø Sø, og alle veje og stier vil have en midterstreg, så de besøgende skal holde til højre.
Normalvis ligger besøgstallet på op mod 3.000 gæster fra ind- og udland, men direktør Hans Berner, Langesø Fonden, forventer ikke helt samme fremmøde fra de udenlandske juletræsinteressenter denne gang. Modsat er seksdags-reglerne for tyske besøgende ophævet, ligesom tilrejse er tilladt for anerkendelsesværdige formål. Hvilket vil være opfyldt til messen for udenlandske juletræsopkøbere.
Nogle af de tyske firmaer, som traditionelt deltager med udstillingsstand på messen, har dog meldt fra. Til gengæld har en snes nye udstillere tilmeldt sig, så antallet af deltagende firmaer fortsat er omkring 100.
- Derfor bliver messen i den vante størrelse, og med en bred vifte af maskiner, udstyr, plantemateriale, salgsstande og så videre, som henvender sig til både juletræsbranchen og skovbruget, understreger direktøren midt i travlheden med planlægningen af det store arrangement.
Picnickurve
Som udgangspunkt er programmet uændret i denne 29. messe på Langesø, med start klokken 9 og sluttidspunkt klokken 17.
Der bliver ingen spisesteder med buffet langs messevejene, men i stedet kan købes picnickurve ved udleveringssteder, der så kan nydes på bord/bænkesæt på afmærkede steder i den skønne natur.
- Det er en spændende nytænkning, udløst af corona-reglerne, som måske kan videreudvikles til de kommende messer, siger Hans Berner, der samtidig ser et øget potentiale for næste års messe med de nye udstillere og fra tilbagemeldingerne fra udstillere, som på grund af den ekstraordinære situation har valgt fra i år.
- Flere har nævnt, at de allerede nu ønsker samme stand, som de ellers plejer at have på messen.
Langesømessen
Den 29. fagmesse for juletræer og pyntegrønt, samt Skov & Teknik:
Dato: Torsdag den 3. september
Åbningstid: Kl. 9-17
Sted: Langesø Gods, Langesøvej 144, 5462 Morud
Billetpris: 150 kroner inkl. katalog
Forplejning: Der kan købes picnickurve ved udleveringssteder
Aktiviteter: Cirka 125 udstillingsstande, demonstrationsparceller med kemisk ukrudtsbekæmpelse, kåring af »årets juletræer« med mere
Arrangør: Langesø Gods (www.langesoe.dk)
Langesømessen 2020
Liste over alle udstillerne:
Stand Firma
1 Vikærslund
2 Superpak/JB Smede
3+4 Herbert Grote Verpackungstechnik
5 Daka Danmark
6 Special Maskiner
9 Wirtgen Denmark
10 Alo Danmark
16 Wefri, Frijsenborg Planteskole
29 GLG Rental
30 Kubota Motor DK (Granly Diesel)
32 Jøma Lift Teknik
33 Jysk Lift Service
34-36 Egedal Maskinfabrik
35 Akkerup Planteskole
37 Clayton Power
38 CN Maskinfabrik A/S
39 AS Motor
40 Yding Smedie & Maskiner
41 Løndal Skovbrug
42 Isuzu Danmark
43/44/45 CompacTree - Dansk Træemballage A/S
46 SilvaTrees Danmark
46 A Linddana
47 Robin Pepinieres
48 KSM Maskinservice
49 Elkær Maskiner
49 A Toppii
52 BJ-Agro Handel
54A HCP
55 Gl. Tangegaard Aps
56 Impeto
57 Sampo Rosenlew, filial Sverige
58 ASM Østervang
59 Agco Danmark
60 Valtec Kolding
62 GeoMek Entreprenør Service
64 Evergreen Farm Co.
65 Silva-Green, Teglgaard Wood
66-68 Lind & Kruse, Fransgård Maskinfabrik
69 Green Chip
70 From-Nielsen
73 MO Implements
74 Skovmek
75 Dansk Skoventreprenør Forening
76/77 Ringe Maskinforretning
76 A Ponsse
78 Samaritervagt
78A Green-Tec
79 SB Hydraulik
80 Johansens Planteskole
81/82/K2 HD 2412
83 A Ommelift
83 B Scanboiler
84 NDI Group
85 Erik Jacobsen A/S
86 Vinderup Maskiner
87/89/90 Bredsgaard
87 A Hermann Meyer Shop
87B Thorsen-Teknik
92 AT Biler
92A John Frandsen
93 IntroCert
96 LandboSyd
97 A Knop & Co.
100 Bayer Crop Science
101 Grønagergård Savværk
103 TreePacker GmbH
104 Tannentwister
105 Aarestrup Planteskole
106 Højgård Planteskole
107 HD Nordic Trees
108 BioNutria Danmark
109 Nordfyns Finans
110/111 Green Product
112 Eickelmann Maschinenbau
113/114 Sønderup Maskinhandel
115 Forstplant
116 Majland
117 Kortegaards Planteskole
118 LandbrugFyn
B Maglesoe-plantage
D Levinsen
E Danica Trees
G Kirstineberg
H Yara Danmark As
J SH Christmastrees
K OK Benzin
K1 Polaris
K3 Jutek
K4 Skærbæk Maskinforretning
K5 Semler Agro
L Thomas Stenholdt
M HD Seed
N Tannen-Paradies GmbH
O Twin Heat
P Grotex
R Eurofins Agro Testing Denmark
S Hjorthede Planteskole
Z Danske Juletræer
Z IGN





































