Prisen for sojaskrå kunne ikke finde støtte i denne måneds WASDE-rapport fra det amerikanske landbrugsministerium over den globale afgrødeforsyning. Frem mod rapportens offentliggørelse fredag aften var der en smule støtte til prisen for sojaskrå. Men rapporten viste sig, som det også fremgår af dagens fokusartikel, at være overraskende prissvag, og derfor bryder prisen for sojaskrå netop nu under et meget afgørend
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Ugegraf for CBOT Sojaskrå, første position i dollar pr. short ton
Prisen for sojaskrå bryder under støtte ved 340 dollar, og det næste prismål ligger nu nede 300 dollar. Afvent derfor fortsat langsigtet køb.