Efter godt en måned med lidt støtte og endda styrke til den ledende europæiske pris for rapsfrø på Matif går det igen i denne uge nedad. Markedet har i de seneste uger udvist usikkerhed om fremtidig retning. Men nu virker det til, at prisen for rapsfrø på Matif har besluttet at fortsætte den overordnede nedtur, der begyndte tilbage i marts måned sidste år. Tilbage i marts måned 2022 var prisen for rapsfrø ellers oppe og runde en ny historisk rekord ved godt 1.100 euro pr. ton.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.