Dollarkursen har hen over den seneste halvanden måned udvist styrketegn overfor danske kroner. Dog går det en anelse nedad med hensyn til dollarkursen overfor danske kroner i indeværende uge. Men det er ikke voldsomt. De tekniske indikatorer udviser fortsat stor usikkerhed om retning i den kommende tid og til trods for den kursstigning, der har gjort sig gældende de seneste uger, så må den helt langsigtede trend fortsat betragtes som værende nedadgående.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.
USD i forhold til DKK
Dollarkursen har været stigende i den seneste halvanden måned. Det er dog fortsat blot en opadgående korrektion i det, der fortsat må betragtes som værende en langsigtet nedtrend for dollarkursen overfor danske kroner.