Prisen for sojaskrå kommer nu godt op igen efter endnu en nedadgående afvisning af et vigtigt bund og støtteniveau i sidste uge. Prisen for sojaskrå virker derfor stadig meget billig, og jeg fastholder at aktuelt prisniveau er gunstigt til en langsigtet inddækning. Selvom prisen for sojaskrå gennem det sidste snart halvandet år har bevæget sig i det, der kan betegnes som sidelæns handel, så er der stadig en god mulighed for, at en ny o
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.