Den europæiske majspris ligger på et noget lavere niveau, end det var tilfældet for blot et halvt år siden. Det betyder ikke at majsprisen nu er færdig med at falde. Men der skal samtidig heller ikke meget til, før at majsprisen går tilbage i stigende tendens. Indtil videre står jeg dog i en afventende position på majs. Det vil sige, at jeg afventer at den beslutter sig for, om den igen skal til at stige eller igen skal til at falde, f&oslas
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.