Prisen for rapsfrø er kommet stærkt tilbage hen over de seneste fire uger, efter en kort periode med en lille nedadgående korrektion. Prisen for rapsfrø er med andre ord i høj grad i op-trend og har nu brudt med nogle afgørende modstandsniveauer i opadgående retning, der signalerer, at en fortsat stor optur er i udsigt. Samtidig er det vigtigt at notere sig, at prisen for rapsfrø har været stigende hen over den seneste måned. I sam
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.