Tysk virksomhed køber W. Domino
Den tyske virksomhed Weda Dammann & Westerkamp køber maskinfabrikken W. Domino A/S uden for Vejle.

Den danske virksomhed W. Domino, der blandt andet står bag denne sorteringsvægt til storstier, er blevet overtaget af en større tysk virksomhed.
Weda Dammann & Westerkamp, en tysk virksomhed med speciale i fremstilling af udstyr til svineproduktion, har i oktober overtaget W. Domino A/S i Ølholm uden for Vejle.
W. Domino har 23 medarbejdere og har speciale i fremstilling af foderautomater, vægtsystemer og udmugningsanlæg primært til svineproduktion.
- Med Weda og W. Domino er det to meget erfarne og moderne virksomheder, som nu går sammen, udtaler Klemens Westerkamp, administrerende direktør for Weda.
Weda har eksisteret i mere end 80 år og har mere end 50 års erfaring i landbrugsbranchen og arbejder i hele verden. Domino har eksisteret i mere end 60 år og har indtil videre hovedsageligt fokuseret på det europæiske marked.
Stort forhandlernetværk
Allan Trøjborg, administrerende direktør, i W. Domino A/S fortsætter i virksomhedens ledelse, mens Volker Schönig bliver administrerende direktør. Den danske virksomheds økonomidirektør, Judith Domino, fortsætter i samme funktion.
Weda Dammann & Westerkamp GmbH har 150 medarbejdere i sit hovedkvarter i Lutten, Tyskland, og er med egne ord verdensledende indenfor fremstilling af vådfodringsanlæg.
Virksomheden er repræsenteret i mere and 50 lande.