Arlas tyske datterselskab havde i 2018 et milliardunderskud. Men nu er trenden blevet vendt. Det skriver Fødevarewatch.dk. Med produkter som Arla Skyr, Arla Buko, og Castello voksede Arlas tyske forretning på mærkevareområdet med 6,5 procent i løbet af 2018. 

Dermed stod den del af forretningen for 25 procent af Arlas tyske omsætning, mens private label-kategori stod for resten. 
Hos Arla er man optimistiske om selskabets tyske udsigter.

- Vi tror meget på Arlas muligheder i Tyskland. Det er et stort marked, og det har en masse potentiale. På relativt kort tid er det lykkes os at blive et af de tre største mejerier i landet målt på omsætning, siger Markus Mühleisen, Arlas landechef i Tyskland, til Fødevarewatch.dk

Det er især private label-forretningen, der har givet selskabet grå hår i hovedet, men nu er den del af forretningen profitabel, siger direktøren. 

- En stor årsag til fremskridtet ligger i den måde, vi nu styrer vores private label-forretning på. Vi er blandt andet trådt ud af aftaler, som ikke passede strategisk til os eller tilføjede værdi til vores kunder, siger Markus Mühleisen.

Han tilføjer, at der stadig er et pænt vækstpotentiale i Tyskland for selskabet på netop private label-delen, der er en samlet betegnelse for varer, som Arlas tyske selskab leverer til kæder under andre navne.

Arlas omsætning i Tyskland faldt fra 1,285 milliarder euro i 2017 til 1,165 milliarder i 2019. Men det hænger sammen med, at selskabet har trukket stikket på flere urentable kontrakter med tyske detailkæder. 

Business