Vandt pris for at genskabe en solid virksomhed
Lene Bryde, administrerende direktør i Aco Funki A/S, løb med sejren og blev vinder af Årets Præstation på Vækst-konferencen 2018, som blev holdt fredag på Bygholm Landbrugsskole. Virksomheden udvikler og producerer produkter til svineproducenter over hele verden.

Dommerne fremhævede Aco Funkis indsats med at samle forskellige virksomheder fra hele sektoren under én paraply, Danish Pig Academy, da Lene Bryde fik prisen.
Vækst 2018 er Danmarks største konference inden for fødevareklyngen. Lene Bryde vandt årets hæder på grund af firmaets lange seje træk med at genskabe en solid virksomhed samt for vores initiativ med opstart af Danish Pig Academy i 2017, hedder det i en pressemeddelelse.De seneste år har i Aco Funki budt på hårdt og vedholdende arbejde for at vende underskud til overskud. Det var en udfordring at transformere købet af en af hov
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her









































