Avlsforeningen for Shetlandsponyer i Danmark fylder i år 50 år. Det er blevet markeret flere gange og på Kimbrerskuet vil man kunne se 31 repræsentanter for racen.
En af udstillerne, som næsten betegner sig selv som fast inventar på skuet, er Dorthe Koldsø.
Hun er shetlandsponyavler og startede med to ponyer, som faktisk var nogle af de allerførste, som blev indskrevet i den danske stambog.
- Som barn drømte jeg om at få en hest og gå til ridning, men det var kun de riges børn, der gik til ridning. Og samtidig var en interesse for heste ikke særlig almindelig dengang, fortæller Dorte Koldsø. 
Da hun endelig kunne sætte fod i eget hjem sammen med manden Arne, købte hun de to første Shetlandsponyer.
På markerne hjemme i Veggerby ved Nibe har den passionerede avler i dag 31 Shetlandsponyer – fire af dem kommer med til Kimbrerskuet, en følhoppe og tre goldhopper.

Alle kåres i klasse 1

Kerryston Ruby er en af de ponyer Dorte Koldsø tager med, en følhoppe på 16 år, som er efter Kerryston Tristar. Hoppen er kåret klasse 1, ligesom alle de andre avlsponyer ved Stutteri Veggerby. Ved seneste skue, Internationalt Shetlandspony show, i juli, blev hoppen klassevinder i veteranklassen for sorte følhopper.
- Hun er faktisk halvsøster til en af vores avlshingste, Cumliebank Charismatic. En 18 år gammel sort hingst, fortæller Dorte Koldsø.
Et af hans afkom, Veggerbys Isla, skal også med til Aars. En goldhoppe fra 2008, som også markerede sig ved det internationale Shetlandspony show, ved at blive klassevinder og reservechampion i mediumholdet for sorte goldhopper.

Succes med hvide ponyer

Dorthe Koldsø tager også den røde goldhoppe Veggerbys Eilean Dúbh med. Hun er 18 år gammel og efter Stutteri Veggerbys anden hingst, Veggerby Loch Lochy, som er af Marshwood-afstamning.
Den sidste goldhoppe, som Dorte Koldsø tager med til Kimbrerskuet er Veggerbys Isle of Noss. En hvid hoppe, som er 12 år gammel.
- Jeg har haft succes med at avle hvide ponyer, så derfor har to af hopperne også været ved en skimlet hingst i år, fortæller Dorte Koldsø.

Samleobjekt

For hende er ponyerne en form for levende samleobjekt, som hele tiden skal gøres bedre og bedre.
- Nogle samler på frimærker og jeg samler altså på heste, siger hun.
Hun elsker at kunne se sit avlsarbejde og følge med i ponyernes udvikling og hvordan de enkelte egenskaber går videre fra generation til generation. 
- Jeg avler efter kraftige ponyer, hvor gangarterne er i orden, fortæller hun.
Nogle af de ponyer Dorte Koldsø ikke selv beholder, sælges videre til avl. Andre sælges som rideponyer eller trækponyer.