Karsten Lauridsen

Vicedirektør, Velas

Den 1. november kan vicedirektør i Velas, Karsten Lauridsen, fejre sit 30-års jubilæum

30 år er gået, siden Karsten Lauridsen startede som svinekonsulent i Als -Sundeved Landboforening til i dag, hvor han som chef og vicedirektør i Velas kan se tilbage på en karriere, der blandt andet har været præget af fusioner og forandringer.

Karsten Lauridsen har været en aktiv medspiller. Ikke blot i arbejdet med at skabe den virksomhed, Velas er i dag, men også i arbejdet med at introducere den nødvendige digitalisering i landbruget. Som chef for Velas Future, der arbejder med forskellige teknologi- og udviklingsprojekter, har han sat sit tydelige præg på et landbrug i rivende udvikling.

Om sine 30 år i branchen fortæller Karsten:

”I det hele taget har min karriere, ikke mindst de sidste 12-13 år, været præget af et væld af spændende og forskelligartede ledelsesopgaver og ikke mindst masser af nye udfordringer, der har været med til at udvikle mig og gøre dagligdagen uforudsigelig og spændende.”

Administrerende direktør Jan Winther udtaler om sin vicedirektør:

"Karsten er en fagligt dygtig, målrettet og arbejdsom kollega, der altid er god til både at udfordre og løfte opgaverne i direktionen. I de 13 år, jeg har været direktør i Velas, ville jeg meget nødigt have undværet Karsten. Så havde vi ikke stået med så stærk en virksomhed, som vi gør i dag".

Stort tillykke, Karsten!

Side 1 af 47 (1127 artikler)Prev1234567454647Next
OK

Lokalaviser

Mere fra L-MedieHus

Køb abonnement på Effektivt Landbrug eller en af vores lokale ugeaviser

Aviser

Abonner på dagbladet Effektivt Landbrug eller en af vores lokale ugeaviser.

Download vores app, Landkiosken, så har du alle vores digitale medier og nyheder samlet ét sted

App

Download vores app, Landkiosken, så har du alle vores digitale medier og nyheder samlet ét sted.

Få overblik over vores nyhedsbreve

Nyhedsbreve

Tilmeld dig et af vores nyhedsbreve, og få landbrugets vigtigste nyheder direkte i indbakken.

Følg os på de sociale medier

Sociale medier

Vi er på Facebook, LinkedIn og Instagram. Følg os og få alle landbrugets vigtigste nyheder direkte i dit feed.