40 år som rådgiver
Den 1. februar kunne økonomikonsulent Karl Åge Hansen fejre markant jubilæum ved Centrovice.
- Jeg har været glad for at være her i alle årene. Mine opgaver er forskellige, for der er ikke to landmænd, der er ens, og derfor ikke to regnskaber, der er ens. Jeg får hele tiden nye spændende udfordringer. Også i takt med udviklingen i landbruget er gået fra mindre landbrug til større landbrug, er opgaverne blevet større og mere komplekse.
Sådan beskriver økonomikonsulent Karl Åge Hansen sit daglige virke hos Centrovice, her hvor hans 40-års jubilæum i fredags, den 1. februar, blev markeret i økonomiafdelingen.
Selvom det nu ligger hele 40 år tilbage, husker Karl Åge Hansen tydeligt, hvordan hans karriere i landbrugsrådgivningen startede:
- Jeg blev anbefalet af min underviser på landbrugsteknikeruddannelsen i Vejlby at vælge økonomilinjen, og derfor allerede der satte snuden i økonomisporet.
Samtale i snestorm
Den daværende formand for Landøkonomisk Selskab, Knud Ringskær, havde efterspurgt en dimittend, og derfor tog Karl Åge Hansen i snevejr afsted til samtale i Ringe.
- Undervejs i samtalen begyndte det at sne for alvor. Derfor sluttede samtalen hurtigere end forventet, for vi måtte hellere komme hjem, mens det var muligt. De næste fire dage sneede det uafbrudt. Vejene var lukkede. Det var umuligt at komme frem. Mælkebilerne kørte på hovedvejene, men kunne ikke komme ind til mange af gårdene. Det blev den værste snestorm i over 100 år, husker Karl Åge Hansen, der fik jobbet, og efter endt eksamen startede som økonomikonsulent den 1. februar hos Landøkonomiske Selskab.
Siden har han på nært hold fulgt udviklingen i dansk landbrug og været med, når de mindre fynske landboforeninger slog sig sammen og blev det centrum for rådgivning og udvikling, som Centrovice er i dag.
Ø90-kontaktperson
Karl Åge Hansen startede med at udføre alle forefaldende økonomiopgaver som regnskabsopgørelse, drift, skat og ansøgninger. Senere kom der nye opgaver til som budgetter og ejendomsavancer, og han har siden midt i 80’erne specialiseret sig i dødsboopgørelser.
Fra starten hed regnskabssystemet S72. Og den tekniske udvikling skræmmer ikke jubilaren, når det handler om et fagligt redskab. Derfor tog Karl Åge Hansen medansvar i tilpasninger af regnskabssystemet i midten af 80’erne og senere, da Ø90 kom til, blev han kredsansvarlig og er stadig den dag i dag kontaktperson til Seges, når regnskabssystemet skal tilpasses behovene for brugerne.
- Jeg værdsætter kontakten til mine kunder. Jeg har haft mange af de samme kunder alle årene igennem. En kunde havde jeg lige fra jeg startede, til han stoppede for få år siden. Mange har jeg været med til at starte op, og nogen af dem lukke ned igen, når det var tid til pension for dem. Og jeg har fortsat med kunder efter et generationsskifte, så jeg har fulgt familierne i årenes løb.
Det er ikke kun arbejdsopgaverne, der har holdt fast i Karl Åge Hansen i de mange år: - Man holder vel kun ved, hvis det er en god arbejdsplads og gode kollegaer.




































