Lyt til artiklen Afspiller
Hele artiklen læst op
0:00 / 0:00

Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.

På den måde vokser udbudspuklen på det tyske slagtesvinemarked. Tyske omsættere vurderer, at ca. 70.000 slagtesvin udsættes til slagtning for hver uge Tönnies-slagteriet er lukket. Og hvis slagtesvinestalden ikke tømmes, så kan man heller ikke købe nye smågrise. På grund af den gode forsyningssituation stiger prispresset på det tyske slagtesvinemarked. Allerede i onsdags faldt den tyske notering med 6 cent (45 øre), og markedsinteressenter frygter yderligere prisfald i de kommende uger, skriver Danske Svineproducenter i en pressemeddelelse.

En meget vigtig beslutning blev i fredags truffet af det tyske forbundsråd, altså delstaternes parlament. Stort set alle tyske søer skal være løsgående. Søerne må kun fikseres i maks. 5 dage efter faring og kort tid før inseminering. For at afskaffe bokse i løbeafdelingen har smågriseproducenten en overgangsperiode på 8 år til rådighed, for farestalden er det 15 år. Men allerede om 3 år skal smågriseproducenten have udarbejdet et koncept for staldombygningen, og efter yderligere 2 år skal han søge om byggetilladelse. Når søerne er i løsdrift, skal en so have 5 kvadratmeter til rådighed.

Tyske markedsinteressenter regner med, at næsten alle smågriseproducenter skal ombygge deres stalde på grund af den nye lovgivning. Selvom den tyske regering vil støtte staldombygningen med i alt 300 mio. euro (2,2 mia. kroner) forventer man, at mange smågriseproducenter ikke vil investere i staldombygningen og stoppe produktionen. Nogle eksperter betegner beslutningen fra i fredags som et dødsstød for den tyske smågriseproduktion.

Den tyske VEZG-smågrisenotering indikerer, at Nord-West noteringen i næste uge vil falde med 6 euro (45 kr.) til 49,00 euro (402 kr. inkl. vægtregulering).

Svin