Dato |
21-02-2023 |
Tidspunkt |
09.45-14.30 |
Arrangør |
Velas |
Lokation |
Velas Vissenbjerg |
Læs mere |
Link |
HandelsErfa - Forår
Kom og høst erfaringerne af de store prisudsving i råvarerne. Hvordan har det været muligt at komme igennem uden alt for mange skrammer?
Hvordan har AgroMarkets handlet det sidste år? Derudover er der fokus på køb af foder - konventionelt som non-GMO, soja, rapsskrå og -kager.
Vi ser på udviklingen i BRICS-landene. Hvordan klarer vi os, når de rotter sig sammen og flere nye lande melder sig under deres faner?
Der er ligeledes fokus på vores fremtidige rentestrategi og forventningerne til konjunkturerne og renten i 2023/2024, og vi ser på afkast og muligheder for din pension og private investeringer
Kom med til dette forårs HandelsErfa med John Jensen fra AgroMarkets.
Program AgroMarkets HandelsErfa - Forår 2023
RÅVARER
-
Sådan handler du i et højrisikomarked med ekstreme kornpriser
-
Sådan har vi handlet i ekstremernes år 2022
-
Kornpris – Hvornår kommer næste salgssignal og hvilken pris kan vi forvente i 2023?
-
Proteinmarked – Situationen på non-GMO-markedet, og hvornår kommer vores næste købssignal på soja og rapsskrå/-kager?
-
Foderhandel 2022/23 – strategi for resten af foderåret, og hvornår skal vi i gang med at købe til høstår 2023/24?
-
Gødningsmarkedet og planteværn til foråret. Kan du også spare 8 % yderligere på planteværn for 2022?
-
Energi. Nu er priserne markant billigere, er det et købssignal?
FINANSMARKEDERNE
-
BRICS-lande sidder på 80 % af ekspansionen af økonomien – Er det en overset magtfaktor i vores fremtid?
-
Disse ting afgør, hvad din strategi skal være for din virksomhed
-
Konjunkturudsigter – Tingene tager fart, retter økonomien sig eller er der et økonomisk vandfald forude?
-
Sådan ser vi konjunkturudsigten for de kommende 10 år. Der er to muligheder, og den ene er mest sandsynlig
-
Rentestrategi – vi skal fra 2025 og frem til at favne fast rente som en del af vores rentestrategi
-
Pension og investering – Aktier/obligationer/råvarer. Hvor får man det bedste afkast på kort og længere sigt?
Praktisk information
Har du spørgsmål til arrangementet i Vissenbjerg, kan du kontakte Morten Raabjerg Holm.
Fristen for tilmelding til arrangementet i Vissenbjerg er d. 17. februar 2023.
Har du spørgsmål til arrangementet i Søften eller Viborg, kan du kontakte Jacob Christoffersen.
Fristen for tilmelding til arrangementet i Søften og Viborg er d. 24. februar 2023.