Det er højsæson for sukkerroedyrkerne, der både arbejder med 2021-kampagnen og samtidig kigger lidt frem mod den kommende sæson, og i den anledning var der for nylig Strube-aften i Nykøbing Falster, hvor omkring 70 roedyrkere var samlet på Hotel Falster.

Temaet for mødet lød »Hvordan sikrer vi fremtiden?« Programmet omfattede blandt andet indlæg om landbrugets klimapakke og grøn omstilling på Nordic Sugar.

Strube har også stor fokus på fremtiden, og firmaet bruger mange ressourcer på blandt andet store forsknings- og forædlingsprojekter, som Kristian Nørby Nielsen og Niels Borre orienterede om.

Velkendte og nye sorter

Strube-duoen formåede i løbet af en times tid at komme fint rundt omkring arbejdet med de roefrø, som klarer sig rigtig godt.

Kristian Nørby Nielsen fortalte blandt andet lidt om Strube-sorterne på markedet, som omfatter fire velkendte navne i Klimt, Nasser, Bauer og Sigurd samt to nye sorter i Button NT og Morgan. Især sidstnævnte har Kristian Nørby Nielsen store forventninger til.

- Morgan minder meget om Nasser, der udkom sidste år. Den ligger i den bedste tredjedel på stort set alle parametre i forsøgene, og Morgan kan meget vel blive en af fremtidens topsorter, lød det fra Kristian Nørby Nielsen.

Lang udviklingsproces

Han kom på mødet lidt ind på arbejdet med at udvikle roefrø, der flere gange i udviklingsprocessen skal igennem et lille nåleøje.

- Det er et meget komplekst forløb, der tager tid. Frøkvalitet er forbundet med rigtig mange ting, men helt enkelt handler det selvfølgelig om, at frø skal spire, det skal være ensartet, og det skal være i en høj kvalitet, fastslog Kristian Nørby Nielsen.

Ukrudt – og andre faktorer – kan som bekendt hæmme roerne, og Niels Borre påpegede over for de fremmødte, at timingen i ukrudtsbekæmpelsen er vigtig.

Her er det naturligvis en fordel, hvis roerne hurtigt får »lukket« for ukrudtet, og ellers kan både robotter og planteværnsmidler være med til at løse de udforinger.

Kristian Nørby Nielsen fik – inden middagen til de fremmødte stod klar – også lige gjort lidt reklame for firmaets hjemmeside, Strube.nu.

- Vi lancerede hjemmesiden sidste år, og vi har fået meget ros for den. Hjemmesiden er enkel og nem at gå til, og vi vil selvfølgelig løbende bygge mere på, fortalte han.

Planter