- Jeg mangler simpelt hen mange af de strategi- og ledelsesværktøjer, som ledere i virksomheder i andre brancher har som noget helt selvfølgeligt, siger Jens Skovgaard Jensen, »Dalsgaard« tæt på Båstrup ved Hedensted.

Landmændenes rådgivningstjeneste, Seges, forsøger for tiden at stable en ambitiøs efteruddannelse, Masterclass i strategi og ledelse, på benene, som kan imødekomme Jens Skovgaard Jensen og andre landmænds behov for at blive bedre til det strategiske arbejde.

Læs mere om kurset og Jens Skovgaard Jensens tanker og erfaringer om strategiarbejde i Effektivt Landbrug torsdag. Her kan du også læse en strategieksperts vurdering af den danske landmands strategiske udfordringer, og hvordan de tackles.