Torsdag går det løs. Landsskuet åbner dørene klokken ni, hvor Landsskuets formand, Kristian Gade, byder velkommen.

Alt er på plads til åbningen - det garanterer skuets informationsmedarbejder Erik Poulsen.

- Der er blevet kæmpet med at få de sidste maskiner og dyr på plads. Men det er faktisk gået rigtig fint, og jeg kan garantere, at alle er, hvor de skal være, når Landsskuet åbner dørene og konkurrencerne begynder, siger Erik Poulsen.

Faktisk var der onsdag forholdsvist roligt i staldene, for en stor del af dyrene ankom allerede tirsdag.

- Hele 400 styk malkekvæg og kødkvæg ankom allerede i tirsdags. Det er langt flere end normalt, og det betyder, at vi har haft en forholdsvis rolig onsdag, hvor der ikke har været helt så travlt som ved tidligere år, fortæller Erik Poulsen.

Merrild åbner skuet

Oprindeligt var Lars Løkke på programmet som hovedtaler, men politisk travlhed betyder, at han har meldt afbud.

I stedet holder formand for Landbrug & Fødevarer Martin Merrild åbningstalen ved Store Ring. Det sker torsdag klokken 12.  

Ved åbningen taler desuden Hernings borgmester, Lars Krarup, og Landsskuets formand, Kristian Gade.

Det er også i dag torsdag, at Landsskuets dommerkomité af professionelle landmænd finder årets tre største nyheder, der tildeles Nyhedsprisen på Landsskuet.

Livestreaming  

Som noget nyt kan tv-seere over en pæn del af landet følge direkte med i årets kvægkonkurrencer på Landsskuet uden at være fysisk tilstede i Hal Q, hvor landets 598 allerbedste malkekøer samles.

Ved bedømmelserne og konkurrencerne torsdag og fredag vil der nemlig blive livestreamet direkte til tv og nettet.

Det sker i et samarbejde mellem den regionale tv-station TV Midtvest, Dansk Holstein, Landsskuet og LandTV, oplyser Erik Poulsen.

- Livestreaming er kendt fra andre sportsgrene og dyrskuer i udlandet. Her i landet afprøvede vi med succes livestreaming via nettet under vinterdyrskuet på Agromek og er derfor meget glade for, at TV Midtvest har set muligheden for at også at viderebringe konkurrencestemningen på fjernsynsskærmen, siger informationsmedarbejderen.