Firma har succes med at sælge fynsk postevand
Virksomheden Postevand hælder vand direkte fra hanen på papkarton – og mange er interesserede i vandet
Her ligger der nemlig også et tapperi, hvor vandet bliver hældt på papkarton og solgt til restauranter og butikker – eksempelvis til Føtex og Irma. Det skriver DR Fyn.
Det er den danske virksomhed Postevand, der står bag konceptet. Et af formålene er at få flere her i landet til at drikke postevand frem for flaskevand.
- Vi har fået fortalt nogle mennesker nu, at postevand er bedre, og at man skal tænke sig om. Der er selvfølgelig også nogle som er kvikke og siger: ”Hvorfor skal vi købe postevand på karton?” Og de har fuldstændig ret. Hvorfor skulle vi overhovedet købe vand? Men det gør vi altså i Danmark. Vi køber rigtig meget vand, siger medstifter af Postevand Jesper Krogh-Kjeldsen til DR Fyn.
Han forklarer, at det, der er vigtigt for ham, er, at Postevand er med til at få folk til at tage stilling.
Podcast
Alle afsnitAlle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.





































