Andelshavere og gæster er onsdag eftermiddag samlet i Thorup-Klim
Hallen ved Fjerritslev til generalforsamling i Thisted-slagteriet Tican.
Årets resultat er ikke opløftende, da resultatet af den ordinære
drift på 74 millioner kroner er 47 millioner kroner lavere end året før, hvor
resultatet var 119 millioner kroner.
Slagteriets ledelse oplyser, at det alene skyldes det
russiske importstop, som startede allerede i januar måned i år. Importstoppet
var også den direkte årsag til, at Tican måtte lukke deres afdeling i
Fjerritslev, og begge dele har betydet store omkostninger for slagteriet.
- Årets resultat er ikke tilfredsstillende, og vi føler os
selvfølgelig hårdt ramt af udefra kommende forhold, siger direktør Ove Thejls.
Årets regnskab skal debatteres blandt andelshaverne på
eftermiddagens generalforsamling, hvor der også skal være valg til bestyrelsen.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
23. oktober 2026
9 min · I går
Hård juridisk kritik af byggestoppet, udsat sag om Davidsen Landbrug og millionopbakning til undersøgelser af kvælstofkrav ved Knudedyb.
Mælkeprisen løfter sig, grisepriserne er pressede, og batteritilbud kræver et eftersyn. Få også nyt om kaffe, driftsresultater og amerikansk inflation.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · 20. oktober
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · 20. oktober
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · 20. oktober
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.