Færre medarbejdere vil flytte til Holsted end for et år siden
Danish Crown er i øjeblikket ved at danne sig et overblik over, hvor mange medarbejdere der bliver brug for på nyt slagteri
Åbningen af DC Beefs slagteri ved Holsted nærmer sig, og det får konsekvenser for medarbejdere på andre af slagterigigantens afdelinger.
DC Beef har derfor spurgt medarbejderne på de berørte arbejdspladser i Skjern, Holstebro, Fårvang og Tønder, om de er indstillet på at skifte arbejdsplads, når det nye kreaturslagteri får gang i produktionen til marts næste år.
Ifølge Danish Crown har 293 medarbejdere fra de fire afdelinger svaret på et spørgeskema, og 184 af dem ønsker at følge med til Holsted. Det svarer til 63 procent.
Antallet er dermed lavere, end for et år siden, hvor slagteriet gennemførte en lignende undersøgelse. Dengang angav 207 medarbejdere – eller 72 procent af de adspurgte – at de var interesseret i at fortsætte deres arbejde hos Danish Crown.
Alligevel glæder bestyrer af den fælles jobbank Per Lund
Nielsen sig over, at 184 medarbejdere altså ønsker at flytte med til Holsted:
- Det er positivt, at der er så mange medarbejdere, der har grebet muligheden
og vil følge med til Holsted. Jeg ønsker dem alt mulig held og lykke på det nye
slagteri, siger Per Lund Nielsen på Danish Crowns hjemmeside.
Her fremgår det, at det er medarbejdere fra Skjern og Tønder, der udgår størstedelen af den positive respons. Her har i alt 153 medarbejdere nemlig svaret ja tak.
Per Lund Nielsen vurderer, at afstanden spiller en afgørende rolle i det regnskab.
Danish Crown oplyser, at holder undersøgelsen stik, når produktionen i Holsted starter op til marts, er der sandsynligvis ikke arbejdskraft nok. Man er derfor i øjeblikket ved at danne sig et overblik over, hvor mange medarbejdere, der yderligere bliver brug for.




































