Simba betyder løve på det afrikanske sprog swahili. Der skal ikke megen fantasi til at forestille sig Simba Solo som den store ensomme og kraftfulde hanløve, der ikke bryder sig om at have rivalerne alt for tæt på.

Den nye - og løvepelsfarvede - Simba Solo, som Kragmann A/S i Middelfart nu importerer til Danmark, får da også langt til naboerne.

- I England, hvor Simba fabrikken ligger, kalkulerer man normalt et areal på 3.000 hektar til den seks meter Simba Solo 600 redskab maskine, vi nu kører rundt og demonstrerer her i landet. I England optræder redskabet i sæt sammen med en otte meter bred Väderstad skiveskærssåmaskine, forklarer markedschef Jim Thygesen fra Kragmann A/S.

15 meter lang
Simba Solo 600 er bygget op om en kraftig langsgående ramme, hvor tallerkensektioner, grubbersektion og pakkesektioner kan vippes op. Det samme princip gælder den efterløber med pakkesektioner og såudstyr til efterafgrøder og raps, der hører til det 15 meter lange redskabssæt.

- Hele sætte vejer 17,5 ton, men kan alligevel slås op i transportstilling, så redskabet kun er tre meter bredt. Da vi kørte hertil i dag, fulgte den fint med i svingene og var nem at manøvrere med på vejene, fortæller Jim Thygesen om den cirka 30 kilometer lange tur fra Middelfart til det første sted, hvor maskinen blev demonstreret i dansk muld.

Simba Solo 600 består af forreste og bagerste tallerkensektion med en grubbersektion efterfulgt af en pakkevalse imellem. Hjulsættet sidder lige efter grubbersektionen. På efterløberen sidder en dobbelt pakkesektion.

Stor diameter
Begge tallerkensektioner består af 700 millimeter takkede tallerkener, hvoraf de yderste i hver side dog har en lidt mindre diameter for at forhindre dannelse af volde. Herefter kommer grubbersektionen med en indbyrdes af stand mellem tænderne på 77 centimeter. Gruppetænderne arbejder normalt i pløjedybde, men kan hydraulisk indstilles til enhver dybde ned til 35 centimeter.

Når bagerste tallerkensektion igen har åbnet jorden, drysses efterafgrøde- eller rapsfrø ud foran pakkevalsen og giver efter britiske erfaringer en fin fremspiring idet frøet bliver trykket på plads af den dobbelte pakkersektion på efterløberen.

Centralsmøresystem
Vinklerne på tallerkensektioner afgør, hvor aggressivt maskinen arbejder med jorden.

- Her er jorden lidt mere løs, så vi drejer tallerkensektionerne lidt, så den ikke arbejder så aggressivt og dybt, viser Jim Thygesen.

Efter endnu en runde på marken, oplyser han at brændstofforbruget nu er »nede« på 64 liter i timen. Det kan han måle i den store Case IH Quad Trac bæltetraktor, Kragmann anvender til sit demoarrangement i forbindelse med firmaet introduktion af Simba-maskinerne i Danmark.

- Som det kører nu, fungerer det perfekt ved en hastighed på 10-12 kilometer i timen, har Jim Thygesen prøvet sig frem til.

Alt efter erfaringerne i de danske jordtyper, vil det afklares, hvilke versioner af grubbertandspids, pakkere og efterløber, der passer bedst. Én ting er Jim Thygesen dog sikker på, man skal købe med maskinen.

- Centralsmøresystemet betaler sig helt sikkert i det lange løb. Det er meget vigtigt, at de store og stærkt belastede lejer i for eksempel tallerkensektionerne, bliver smurt regelmæssigt. Og det kan et automatisk centralsmøresystem gøre bedre end en træt traktorfører, mener han.

Ser mod øst
Ifølge importøren er der med en Simba Solo 600 ubetinget tale om et plus 400 hk redskab, som kun har et begrænset potentiale i Danmark.

- Vi leverer traktorer og maskiner til mange danske landmænd i Østeuropa, og der er her, vi forventer det største salg, indrømmer Jim Thygesen, der har større tiltro til et andet og lidt mindre redskab fra den engelske fabrik.

- Jeg venter mig rigtigt meget af en anden model, Simba SL, som både fås som bugseret og som liftophængt. Her vil vi få redskaber hjem i versioner fra tre meters bredder og trinvis op til de store, som vi ser her, forklarer Jim Thygesen.