Foredrag i Rosa Eskelunds have

Lørdag den 14. august inviterer Haveselskabets afdeling Svendborg til foredrag i Rosa Eskelunds have ved Dyreborg. Arkivfoto
Haveselskabets afdeling Svendborg inviterer til foredrag i Rosa Eskelunds have ved Dyreborg nær Faaborg lørdag den 14. august klokken 15-17.
Foredraget i Rosa Ekselunds have handler blandt andet om baggrunden for Rosa Eskelunds forædlingsarbejde.
Herunder udvælgelse af forældre-sorter indenfor de forskellige typer: miniroser, haveroser, snitroser samt de nye spiselige gourmetroser, klargøring, forædlingsprocessen, pasning og pleje i forædlingsdrivhuset, såning og høst, samt selektering.
Det tager cirka 10 år at udvikle/selektere en god haverose, og deltagere får blandt andet indblik i testdyrkning, verdensstjerner, markedsføring og gruppering af roser, og om plantning, pasning og gødning af roser i haven.
Efter foredraget duftes og kigges roser i haven, ligesom der serveres kaffe og kold drikkelse samt kage.
Arrangementet afholdes udendørs, hvorfor påklædning skal tilpasses efter vejret.
Se mere om arrangement og tilmelding på haveselskabet.dk. Tilmeldingsfristen er den 7. august.