Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Landbrug & Fødevarer præsenterer et overskud på 24 millioner kroner for 2023.
Det fremgår af koncernens årsrapport, der netop er blevet offentliggjort og som i sidste uge blev godkendt af Landbrug & Fødevarers hovedbestyrelse.
I årets regnskab udgjorde mindretalsaktionærernes andel fire millioner kroner af det samlede resultat. Det svarer til, at moderforeningen opnåede et nettoresultat på 20 millioner kroner.
- Vi glæder os over dette års positive resultat, der afspejler, at der bredt set er leveret gode og tilfredsstillende resultater på tværs af koncernen og ligeledes fra moderforeningen, siger Tine Thornval, der er økonomidirektør i Landbrug & Fødevarer, i en pressemeddelelse.
Regnskabet viser blandt andet en vækst i omsætningen på 148 millioner kroner i forhold til 2022 og vurderes som tilfredsstillende.
- Foruden at være et fint økonomisk fundament for Landbrug & Fødevarer, er regnskabet også et tegn på, at vi er på rette vej med vores vision for fremtiden. Vi vil fortsætte med at varetage erhvervets interesser og understøtte, at vores medlemmer fortsat har mulighed for at udvikle deres forretninger, så vi også i fremtiden kan have en bæredygtig og konkurrencedygtig fødevareproduktion i Danmark, siger Tine Thornval.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. oktober 2026
9 min · I dag
Omstillingens tempo, dyre batteritilbud og stigende smågriseeksport. Og hvad ligger bag tallet om 25.000 døde pattegrise om dagen?
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I går
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I går
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I går
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Landbrug & Fødevarer præsenterer et overskud på 24 millioner kroner for 2023. Her ses organisationens hovedsæde, Axelborg i København. Foto: Victor Juul Grønbæk