Svinestorbonde sender 60.000 grise fra Danish Crown til Tican
Rauff-familien, med storbonden Mads Rauff-Bjerre i spidsen, reducerer nu sine leverancer til Danish Crown med 60.000 grise, der fremover sendes til konkurrenten Tican. Der er imidlertid ikke tale om et totalskift.
Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Det er snart ingen hemmelighed, at den danske slagterigigant Danish Crown, er i krise, og at koncernen i den grad bløder. Med tilbagegang på regnskabsfronten og haltende konkurrenceevne, har det fået en række prominente andelshavere til at søge nye slagtegange.
Nu har endnu en stor svineproducent, Mads Rauff-Bjerre – der årligt leverer 150.000 slagtesvin til Danish Crown – valgt, at 60.000 af hans slagtesvin fremover sendes til Tican gældende fra årsskiftet.
Ifølge mediet er der tale om det nystiftede selskab Trummersgård Produktion ApS, der bliver fusioneret med andre af familiens selskaber, der skal levere til Tican.
- Det nye selskab vil levere ca. 60.000 slagtegrise årligt til Tican. Etableringen af selskabet giver mulighed for at optimere driften og fremtidssikre virksomheden, fortæller Mads Rauff-Bjerre til mediet.
Tidligere på året havde Mads Rauff-Bjerre trukket sig fra vedtægtsudvalget i Danish Crown og skrev et åbent brev til andelshaverne sammen med andelshaverne Martin Lund Madsen og Mikkel Buus Jensen med kritikken om for meget bureaukrati og egeninteresser i selvsamme udvalg samt utilfredshed med Danish Crowns retning – heriblandt en kritik af en landmand i spidsen for bestyrelsen.
Det er ikke nok med ny topchef – formanden må give plads
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
24. oktober 2026
9 min · 23. oktober
Spildevand, it-sikkerhed og afslutningen på dansk minkavl. Også om landbrugets samlede krav, ventetid på erstatning og grundvand ved No.
Jord, natur og lagerhotel blandt ugens 12 ejendomme
5 min · I går
Uge 43 byder på både bygningsløs landbrugsjord, planteavlsgårde og skov- og naturejendomme. Udbuddet spænder fra 215,3 hektar ved Døstrup til mindre lystejendomme.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125693/jord-natur-og-lagerhotel-blandt-ugens-12-ejendomme
0:00 / 0:00
Ugens mest læste
Uge 43
Ugens mest læste – uge 43
10 min · I går
Ulveforslag nærmer sig 50.000 støtter, debat om døde pattegrise og spildevand samt kvælstofregulering og roedyrkning på nye vilkår.
Skiftende kvælstoftal, fynsk metanteknologi og udsigt til strid om grisestop. Få også nyt om kartofler, boafgift og foderøkonomi.
0:00 / 0:00
LandbrugØst
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · 24. oktober
Usikkerhed om L5, nye planer for boafgift og en stor jordhandel på Lolland. Også om grisestop, foderøkonomi og smittebeskyttelse.
0:00 / 0:00
LandbrugSyd
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · 24. oktober
Ulve ved Draved, usikkerhed om L5 og biogasplaner på pause. Også om boafgift, direktørskifte til DLG og kundebetalt metanteknologi.
0:00 / 0:00
LandbrugNord
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · 24. oktober
Bovaer med eller uden tilskud, juridisk strid om grisestop og nye arveregler. Også direktørskifte, rekordhøst af druer og vækst på Mors.
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 43
Ugens job: Kvægdrift fylder blandt syv nye stillinger
4 min · 24. oktober
Fire af ugens syv nye opslag på Jobstafet handler om kvæg. Der er også arbejde med grise og planteavl, maskiner samt kaniner og geder.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125691/ugens-job-kvaegdrift-fylder-blandt-syv-nye-stillinger
0:00 / 0:00
Grise
Uge 43
Ugens Grise – uge 43
9 min · 23. oktober
Uændret notering, pres på økonomien og strid om byggestop. Hør også om transportvelfærd, smågriseeksport og årets afprøvningsvært.
Mælkeprisen løfter sig, grisepriserne er pressede, og batteritilbud kræver et eftersyn. Få også nyt om kaffe, driftsresultater og amerikansk inflation.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.