Dava Foods har indgået en aftale om køb af industribygningen på Ringvejen 2 i Hadsund fra Good Food Group. Som en del af aftalen vil Good Food Group fortsat have produktion i en del af bygningen gennem en lejeaftale.

Ivan Noes, koncerndirektør i Dava Foods, skriver i et opslag på LinkedIn, at man har købt en ejendom på 6.000 kvadratmeter, som fremover bliver hjemsted for virksomhedens samlede frø- og kerneproduktion, som i dag foregår i Nors.

- Som en del af udvidelsen flytter vi den 70 meter lange renselinje til Hadsund og investerer i en ny, avanceret color sorter, der skal sikre endnu højere kvalitet og effektivitet, skriver han blandt andet.

Med købet af bygningen, der ligger 50 meter fra Dava Foods eksisterende bygningen i byen, og det giver flere fordele.

- Købet af bygningerne giver os mulighed for at skabe en endnu bedre og mere effektiv produktion, der kan understøtte væksten i kategorien, skriver han.

Business