9.600 kvadratmeter logistikcenter: Claas investerer 373 mio. i tysk afdeling
Claas moderniserer og udvider sin tyske afdeling i Bad Saulgau. Det sker under projektet »ForageGO!«, hvor man investerer 50 millioner euro i fabrikkens infrastruktur, produktionsfaciliteter og et nyt logistikcenter på 9.600 kvadratmeter.

Bad Saulgau er kompetencecentret for foderhøstteknologi og Jaguar-afgrødestrøm inden for Claas-gruppen. Fotos: Claas
Det familieejede selskab Claas fra 1913 investerer 50 millioner euro (373 millioner danske kroner) i et nyt logistikcenter til produktion samt ekstra montageområder for at udvide produktionskapaciteten på sin afdeling i den tyske by Bad Saulgau.
Afdelingen fungerer som Claas-gruppens kompetencecenter for foderhøst og beskæftiger i dag 850 medarbejdere, og som en af verdens førende producenter af foderhøstteknologi stiller man derfor de højeste krav til produktionskvalitet og effektivitet.
- Bad Saulgau er en central del af Claas-gruppen og står for innovation og kvalitet inden for foderhøst. Stedet nyder et fremragende internationalt ry, og det er netop på dette fundament, vi bygger de næste væksttrin, forklarer Thomas Spiering, vicedirektør i Claas, i en pressemeddelelse.
Skræddersyet montagelayout og bæredygtig energistyring
Claas melder, at byggeriet med det nye logistikcenter har været i gang i knap et år, og det forventes at stå klar til den kommende sæson og får en placering ved siden af den eksisterende montagehal.
Udover sine 9.600 kvadratmeter består det nye logistikcenter af et fuldautomatisk system til smålastbærere og europaller, et plukkeområde, lagre til store, malede komponenter samt et varemodtagelsesområde, hvor op til tre lastbiler kan blive aflæsset på samme tid.
Bygningen af det nye logistikcenter er også sket med klimaet for øje, da bygningen er opført i henhold til energiklasse kfW 40, og hele tagfladen er udstyret med et solcelleanlæg på 990 kWp.

Thomas Spiering er vicedirektør i Claas.
Udvidet produktportefølje øger produktionsvolumen
Claas-afdelingen i Bad Saulgau udvikler løbende sin produktportefølje.
Det er samtidig med til at øge kravene til produktionen, og senest med introduktionen af Jaguar 1000-serien af finsnittere har Claas tilføjet et nyt ydelsessegment til sit sortiment.
Det innovative højtydende afgrødesystem og de store frontredskaber bidrager ligeledes til en øget produktionsvolumen på den tyske afdeling.
Derudover har Claas påbegyndt produktionen af en række andre store, nye foderhøstmaskiner, som bliver fremstillet i et moderniserede montagelayout, som er optimalt tilpasset de øgede kapacitetskrav.
- Projektet er en imponerende demonstration af, hvad der kan lade sig gøre, når alle trækker i samme retning. Vores projektteams, hovedentreprenøren og leverandørerne af lagersystemerne har gjort et fantastisk arbejde og holdt både tidsplan og budget, siger Ulrich Nickol, fabriksleder for Claas Saulgau og tilføjer:
- Opstarten i det nye fabriks-layout kom på det helt rigtige tidspunkt og fortjener den største anerkendelse.
Med et mål om at levere alle produkter til høstsæsonen 2026, er et betydeligt antal kontraktansatte allerede igen påbegyndt arbejde i produktionsområderne.
Forberedelser til næste vækstfase i gang
Claas er en af verdens førende producenter af landbrugsmaskiner og europæisk markedsleder inden for mejetærskere. Derudover er man verdensmarkedsleder inden for finsnittere.
Og mens man nu er i gang med byggeriet af et nyt logistikcenter, stopper væksten ikke her.
På ledelsesgangene tænker man allerede længere frem, og støberiet på området, som ikke længere er i drift, er derfor under nedrivning.
Det skal gøre, at man frigør et ekstra areal på 10.700 kvadratmeter midt på fabriksområdet, som kan bebygges de kommende år.
Allerede nu har man også planlagt opførelsen af et nyt konfigurationscenter på cirka 1.700 kvadratmeter til 2026.

Ulrich Nickol er fabrikschef i Claas Bad Saulgau.
Grieshaber åbnede afdeling i Bad Saulgau
I april 2025 åbnede Spedition Grieshaber en afdeling på 70.000 kvadratmeter tæt på Claas-fabrikken i Bad Saulgau, hvor alle forsendelsesrelaterede aktiviteter bliver samlet.
Det betyder, at man umiddelbart efter produktionen overlader de færdige produkter til Grieshaber, der opbevarer produkterne midlertidigt, inden de sendes ud til kunder over hele verden.
Den øgede volumen gjorde, at kapaciteten på den tidligere afdeling ikke længere var tilstrækkeligt, men den nye afdeling betyder, at samarbejdet mellem Claas og Grieshaber fortsætter.
Claas beskæftiger 12.000 medarbejdere på verdensplan og opnåede en omsætning på 5 milliarder euro (37,3 milliarder kroner) i regnskabsåret 2024.