Agreena skal på jagt efter en ny teknologichef, da Allan Noer efter knap fem år har valgt at opsige sin stilling for at søge nye udfordringer.

Det skriver han i et opslag på LinkedIn.

- Da jeg startede, var vi et lille team, der forsøgte at opbygge et marked, der næsten ikke eksisterede: betale landmænd for at trække kulstof tilbage i jorden og hjælpe virksomheder med at finansiere det arbejde. På papiret lød det næsten for ambitiøst. Det viste sig at være meget virkeligt, skriver han blandt andet i opslaget.

I opslaget forklarer han ligeledes, hvor stolt han er over det, man har opnået.

- Vi gik fra at finde ud af et enormt domæne med næsten ingen teknologi til et hold af hærdede fagfolk med dyb teknologi bag sig. Jeg er stolt af det, vi byggede, og endnu stoltere af de mennesker, der byggede det, skriver han videre.

Han forsikrer ligeledes, at »Agreena er i gode hænder«, og at han fremover vil heppe med fra sidelinjen.

Hvad fremtiden bringer for Allan Noer, vil han først fortælle om efter sin sommerferie.

Opsigelsen fra Allan Noer kommer blot en uge efter, at jordkulstofplatformen udpegede Cameron McLain som ny bestyrelsesformand.

Business