Danish Crown vil øge mængden af dansk grisekød, der forædles i Polen, som led i arbejdet med at skabe større værdi af andelsejernes grise.

Koncernen planlægger i de kommende måneder at sende råvarer svarende til omkring 500.000 grise årligt til den polske forretning Sokołów. På længere sigt er ambitionen at øge volumen til omkring 1 million grise.

Ifølge Przemek Gostkiewicz, EVP og adm. direktør i Sokołów, skal initiativet både øge værdien af andelsejernes råvarer og styrke koncernens indtjening.

- Det er godt for Danish Crown som helhed. Vi får flere råvarer fra vores andelsejere, samtidig med at vi udnytter både kapaciteten og ekspertisen hos Sokołów bedre. I stedet for at købe råvarerne eksternt kan vi i højere grad fokusere på forædling og salg, siger han i en pressemeddelelse.

Sokołów producerer blandt andet pålæg, pølser og postejer til det polske marked og har med en forædlingsgrad på over 70 procent den højeste andel af forædlede produkter i Danish Crown-koncernen.

Det bliver primært forender og skinker, der sendes til Polen. Midterstykkerne bliver i Danmark, hvor Danish Crown allerede opnår en høj værdi.

Business