Danish Crown om fireparten: Forbrugerne skal ville betale for højere velfærd
Danish Crown bakker op om regeringens ambitioner om bedre dyrevelfærd og mere værdiskabelse i dansk griseproduktion. Men koncernen advarer om, at højere krav kun kan hænge sammen, hvis markedet vil betale den ekstra pris.

Danish Crown bakker op om højere dyrevelfærd, men advarer om, at forbrugerne skal være villige til at betale merprisen. Arkivfoto: Morten Ipsen
Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Danish Crown går ind i regeringens nye firepart om fremtidens danske griseproduktion med et klart budskab: Bedre dyrevelfærd kræver også betalingsvillighed hos forbrugerne.
Koncernen repræsenteres af Dansk Industri i fireparten og støtter ambitionen om at løfte dyrevelfærden. Men samtidig skal dansk griseproduktion fortsat være konkurrencedygtig.
- Vi skal forbedre grisenes dyrevelfærd og samtidig sikre, at det fortsat kan betale sig at producere fødevarer i Danmark. Vi har et stærkt fødevareerhverv, som skaber mange vigtige arbejdspladser i landdistrikterne. Sådan skulle det gerne blive ved med at være, siger koncernchef i Danish Crown, Niels Duedahl, i en pressemeddelelse.
Han peger på, at højere krav til produktionen også vil øge omkostningerne.
- Derfor går vi ind i fireparten med den klare forudsætning, at omstillingen skal ske med et blik for, at der også skal være en betalingsvillighed på forbrugersiden. Vi er bekymrede for, om omkostningerne kan stige mere, end forbrugerne er villige til at betale. Og hvis danskproduceret kød blot bliver erstattet af billigere udenlandsk, er vi ikke kommet i mål. Derfor skal vi have efterspørgslen med ind i forhandlingerne - ikke kun kravene til produktionen, siger han.
Vil forædle mere i Danmark
Regeringen ønsker samtidig, at en større del af de danske grise bliver forædlet til blandt andet pålæg, spareribs og pulled pork. Den ambition bakker Danish Crown op om.
- Danish Crown er enig i, at vi skal værdiforædle markant mere kød fra danske landmænd og rykke højere op i værdikæden. Fokusset på det danske marked kan dog ikke stå alene. Danish Crown sælger en stor del af sine fødevarer uden for Danmark, og efterspørgslen på eksportmarkederne er afgørende for, om virksomheden kan afsætte hele grisen til en pris, der gør det muligt at slagte og forædle flere grise herhjemme, påpeger Niels Duedahl.
Han understreger samtidig, at nye krav skal indføres i et tempo, hvor både landmænd og slagterier kan nå at investere og omstille sig.
- Hvis omstillingen går hurtigere, end gårdene og slagterierne kan følge med, risikerer vi at flytte arbejdspladser til udlandet og få udenlandsk kød med ringere dyrevelfærd i de danske kølediske, tilføjer topchefen.
Danish Crown slagter i dag omkring 175.000 grise fra danske andelsejere om ugen. Cirka 5.000 af dem er velfærdsgrise som Friland, Antonius og Bornholmergrisen. Det illustrerer ifølge koncernen, hvor meget markedet skal vokse, hvis velfærdsproduktionen skal fylde væsentligt mere.
Podcast
Alle afsnitAlle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.








































