Alberte Wagner Holst på 26 år arbejder til dagligt som arbejdsleder i farestalden på Grønbækgård ved Rødding i Sønderjylland. Når hun ikke render rundt mellem grisene, sidder hun i formandsstolen i foreningen De Kvindelige Bønder, der har som mål at give kvindelige landmænd et fællesskab og sparingssted, der skal forene kvinderne på tværs af landet.
Et stenkast fra den sønderjyske landsby Jels lander Effektivt Landbrug Business’ reporter på Grønbækgård. Skønt efternavn og gårdnavnet resonerer, er denne rapporter alligevel på udebane.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
26. september 2026
9 min · 25. september
Familie beholder landbrugsjord, kvælstofregler kan bremse jordudtagning, ulvebestanden vokser, og stort grovvaresalg er godkendt.
26-årige Alberte Wagner Holst har været med til at starte foreningen De Kvindelige Bønder, der har til formål at samle kvinder i landbruget og give dem et forum og en fællesskabsfølelse i et mandsdomineret fag. Fotos: Victor Juul Grønbæk
Det er på svineproduktionen på Grønbækgård, at hun har sin daglige gang.
Følelsen af at mangle ligesindede kvinder var noget, Alberte Wagner Holst i den grad kunne mærke under hendes praktiktid. Det er en af de bærende årsager til foreningens vigtighed.
Jobbet i farestalden kræver overblik, og det samme gør rollen som formand.
Der er munde nok at mætte på hendes arbejde, og en hjælpende hånd er altid kærkommen. Det samme gør sig gældende for bestyrelsen i De Kvindelige Bønder, der håber på flere hænder.
Svineproducenten Jan Leth-Pedersen, som Alberte Wagner Holst arbejder hos, har 110 søer i bedriften.