Stigende priser sender BASF fra underskud til overskud
I et år præget af inflation og øgede priser på alt fra energi til råvarer, er det lykkedes den danske afdeling af kemigiganten BASF at vende sidste års underskud på 7,7 millioner kroner til et årsresultat på 3,3 millioner kroner.
Det var, hvad sidste års bundlinje landede på for BASF A/S, der er den danske afdeling af den tyske gigantvirksomhed, der blandt andet producerer plantebeskyttelsesmidler.
BASF i Danmark har i 2022-regnskabet formået at levere en positiv bundlinje på 3,3 millioner kroner og lander en omsætning på 1,79 milliarder kroner – en mere stabil udvikling i forhold til sidste års omsætning på 1,77 milliarder kroner.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.