Skovejere kan muligvis få økonomisk støtte fra staten, hvis deres skov bliver ramt af dumpet asbestaffald. Det skyldes en gammel erstatningsordning fra 1969, der giver private lodsejere mulighed for at få dækket skader, som offentligheden forårsager i deres skove, skriver Jyllands-Posten.

Ordningen kræver dog, at skaden anmeldes til politiet inden for otte dage og til myndighederne inden for fire uger.

Ifølge Dansk Skovforening er problemet med ulovligt dumpet asbest voksende, og en væsentlig årsag kan være skærpede regler for aflevering af asbest på genbrugspladserne.

- Vores gæt er, at det skyldes de skærpede regler for at aflevere asbest på genbrugspladserne. Det er blevet vanskeligere at aflevere asbesten, og nogle får at vide, at de må køre igen. Derfor tyder det på, at mange i stedet dumper deres affald i skoven, siger Anders Frandsen, direktør i Dansk Skovforening til Jyllands-Posten.

Bekymrede henvendelser

Han fortæller, at foreningen de seneste uger har modtaget syv-otte henvendelser fra skovejere, der har fundet asbestaffald på deres ejendom. Nogle skovejere oplever endda, at der smides asbestaffald næsten ugentligt.

Naturbeskyttelsesloven sikrer offentlighedens adgang til private skove, hvilket gør det vanskeligt for ejerne at forhindre problemet. Staten kan i visse tilfælde dække hovedparten af oprydningsomkostningerne, dog med en selvrisiko på 1.000 kr. for visse oprydninger.

Omfanget af problemet har vakt bekymring blandt borgere over hele landet, skriver mediet, og ifølge Dansk Skovforening kan det blive værre, hvis ikke der findes en løsning.