Den lange markedsrente er i den senere tid steget så meget, at landmænd med fastforrentede lån bør udnytte chancen til at hjemtage en skattefri kursgevinst ved at konvertere lånet. Og det skal gøres, inden renten falder igen senere på året.
Det mener Jens Schjerning, der er cheføkonom i det finansielle rådgivningsselskab Agrocura.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Lige nu er der et vindue åbent for at høste en kursgevinst ved at konvertere sit fastforrentede lån på enten 0,5-, 1- eller 1,5 procent til et variabelt forrentet lån, mener cheføkonom i Agrocura, Jens Schjerning.
- Jeg vil anbefale landmanden at tage gevinsten hjem, inden kursgevinsten forsvinder igen, og konvertere til et Cibor 6- eller et F5-lån, siger Per Sveistrup, direktør i Sagro Finans & Formue.