I april måned ramte »kun« 10 ud af 966 konkurser i Danmark landbrug, skovbrug og fiskeri. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.

De 10 konkurser er en markant nedgang i forhold til marts måned, hvor der var 16 konkurser i branchen, og februar måned, hvor antallet var 34 (faktiske tal).

Dermed ser antallet af konkurser ud til at have toppet for denne gang, og det er samtidig faldet til et niveau, som ikke er højere end sidste år på samme tidspunkt – inden tørke og lave svine- og minkpriser for alvor farvede mange landmænds bundlinje rød.

Antallet af konkurser i landbruget svinger meget fra måned til måned historisk set. Sidste år steg antallet således til 20 i juni måned for derefter at falde til 8 i juli måned.

Ser fald forude

Seges laver et rullende 12-måneders gennemsnit over antallet af konkurser for at give et mere langsigtet billede af udviklingen. Disse tal ser også markant bedre ud.

- Det ser ud til, at antallet af konkurser har toppet, og de kommende måneder vil vi formentlig se et betydeligt fald (opgjort som 12-måneder gennemsnit, red.). Det skyldes især den seneste tids markante prisstigninger på svinekød, og samtidig er der generelt fornuftige priser på landbrugsprodukter, siger Klaus Kaiser, erhvervsøkonomisk chef på landbrugets rådgivningscenter, Seges, til Finans.dk.

mip

Finans