For nogle måneder siden blev formanden for Landbrug & Fødevarer, Martin Merrild, citeret i pressen for, at der er for meget overflødigt fedt i dansk landbrugsrådgivning.
Et af hans kritikpunkter lød:
- Dem, der sidder og giver gode råd om, hvornår man skal købe og sælge korn og foder. Dem kunne man altså godt se kritisk på.
Efterfølgende lyder det fra Martin Merrild:
- Egentlig var mit budska
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.