Ejendomsmægler: Stor efterspørgsel efter jord og planteavlsejendomme
Udbuddet af jord og planteavlsejendomme halter lige nu efter efterspørgslen, og det skyldes især, at udenlandske investorer er i offensiven, vurderer ejendomsmægler.

Frausinggaard (billedet) ved Kjellerup er netop blevet solgt til en tysk køber. De seneste måneder er der blevet solgt en del ejendomme til udenlandske investorer – både institutionelle investorer (pensions- og forsikringsselskaber, red.) og enkeltpersoner, fortæller Svend-Åge Bruun, ejendomsmægler i Landbrugsmæglerne P/S. Foto: Landbrugsmæglerne
Udbuddet af jord og planteavlsejendomme halter efter efterspørgslen for øjeblikket, fortæller Svend-Åge Bruun, der er indehaver af Landbrugsmæglerne P/S.
Han vurderer, at det især skyldes investeringer fra udlændinge, som efterspørger planteavlsbedrifter og allerhelst kun jord.
- Vi har erfaret, at de udenlandske investorer begynder at gøre alvor af deres investeringslyst i Danmark. Hvor vi for et års tid siden måske mest snakkede om det, så kan vi nu konstatere, at der de seneste måneder faktisk er blevet solgt en del ejendomme til udenlandske investorer – både institutionelle investorer (pensions- og forsikringsselskaber, red.) og enkeltpersoner, fortæller Svend-Åge Bruun.
Landbrugsmæglerne mærker efterspørgslen ved, at omsætningen er steget betydeligt i de første fire måneder i år sammenlignet med på samme tidspunkt sidste år, fortæller Svend-Åge Bruun.
Udlændingene er mest interesseret i de gode jorder, som de ofte køber op med henblik på at bortforpagte jorden.
- Der skal helst være en nogenlunde god bonitet. Men vi har også solgt relativt let jord i Vestjylland til en udenlandsk investor med vanding på. Det har køberen vurderet var en fornuftig og god investering, siger Svend-Åge Bruun, og tilføjer:
- Det hænger jo meget sammen med, at jordpriserne i udlandet, eksempelvis i Tyskland og Holland, er betydeligt højere, end den er her i landet. Det er i hvert fald det, de udlændinge, der kommer her, fortæller.
Ifølge det finansielle rådgivningsselskab Agrocura ligger forrentningen af jord på mellem tre og fire procent i Danmark, mens den er cirka det halve i Tyskland, Holland og England.
Husdyrejendomme
Den aktuelle efterspørgsel efter jord og planteavlsejendomme efterlader danske husdyrproduktioner – især dem med et mere eller mindre nedslidt produktionsanlæg – i en lidt vanskeligere situation end planteavlsejendommene, vurderer Svend-Åge Bruun.
- Vi har erfaret, at de udenlandske investorer begynder at gøre alvor af deres investeringslyst i Danmark
Svend-Åge Bruun, ejendomsmægler, Landbrugsmæglerne P/S
- De aktuelle svinenoteringer gør selvfølgelig, at der er kommet lidt mere optimisme i svineproduktionen, end der har været. Men det er klart, at en ejendom til 100 millioner kroner i de fleste tilfælde har en længere liggetid end en ejendom til 10 millioner kroner. Fordi det kræver lidt mere at få det finansieret, og det er nogle andre købere, vi har til den slags ejendomme. Vi skal lidt længere omkring for at finde dem, forklarer ejendomsmægleren.
Konsekvensen er, vurderer Svend-Åge Bruun, at der er en tendens til et lille overudbud af husdyrproduktionsejendomme for øjeblikket.
Hollændere tilbage
Heldigvis for sælgerne bidrager udlændingene også positivt til handlen af husdyrproduktionsejendomme. En del af udlændingene er nemlig hollændere, der tidligere har været på banen ad flere omgange i Danmark og købt landbrugsejendomme.
Hollænderne efterspørger typisk produktionsejendomme.
- Vi har lige handlet en kvæggård til en hollænder. Det viser bare, at vi er nødt til at se på de udenlandske købere med stor interesse, for det er dem, der kommer med en stor del af pengene, siger Svend-Åge Bruun.
Hvor afgørende er udlændingene for markedet?
- De er temmelig afgørende, for det er jo ikke nogen hemmelighed, at der er et relativt stort udbud af ejendomme i øjeblikket. Og for at vi kan få dem omsat til fornuftige priser, er det vigtigt, at der kommer nogle købere udefra med noget kapital. Fordi de eksisterende, danske landmænd har jo svært ved at få finansieret ret meget, med mindre de er finansielt rigtigt stærke.
Hvem er sælgerne?
- Det er meget blandet, men ofte ældre mennesker. Der er også nødlidende iblandt, ofte i aldersgrupperne 40’erne, 50’erne eller 60’erne. Nogle af dem har været ekspansive og har investeret meget, og de sidder måske i dag i en situation, hvor de har en stor bankgæld, som de er klemt af, siger Svend-Åge Bruun.
Klar til salg
Priskurven på jord har ligget nogenlunde fladt lige siden 2009, viser data fra Agrocura, der har forarbejdet tal fra Danmarks Statistik. I 2018 var jordprisen 147.000 kroner pr. hektar i gennemsnit for landbrug over 15 hektar solgt i fri handel, inklusiv bygninger og eksklusiv løsøre.
- Vi har jo haft et marked lige siden, finanskrisen brød løs, hvor sælgerne måske har holdt sig en lille smule tilbage, fordi de har håbet på bedre tider. Og nu er der så gået ti år eller mere, og efterhånden vil de, der har alderen til det, gerne have solgt, siger Svend-Åge Bruun.