Badskær Lena PP: Imponerende kofamilie
På marken i Dybvad ved Leif Madsen går der ni simmentaldyr. Seks af dem tog han med til Hjørring Dyrskue – en kofamilie efter Badskær Lena PP.

Koen længst til højre, Badskær Lena PP, som holdes af Leif Madsen, har opnået imponerende resultater. Hun er blandt andet mor til tyren Pelé (tv.), kvien Thilde, koen Silvia og koen Randi. På den anden side af Lena, står to kalve og gemmer sig, den ene hendes egen og den anden et barnebarn. Foto: Tenna Bang
Simmetalkoen Badskær Lena PP har fået seks kalve, siden hun kom til verden efter tyren Moldau Erasmus HP i 2015. En af dem er solgt som avlstyr, resten var i år at finde på Hjørring Dyrskue, hvor de i den grad gjorde sig bemærket.
Badskær Lena PP blev igen i år udstillet af Leif Madsen fra Dybvad. Hun blev bedste Simmental og fik 24 point fredag, og lørdag blev hun bedste kødkvægshundyr på tværs af alle racer, ligesom hun også gjorde sidste år.
- Alt afkommet fik fløjpladser. Vi har fået to gange 24 point og resten 23 point, lød det fra den stolte ejer af den meget specielle ko, Lena.
Leif Madsen har udstillet på Hjørring Dyrskue i 38 år, og i dag er både børn og børnebørn også dybt involveret i, hvad der er blevet en livsstil for familien.
Badskær Lena PP har gjort sig positivt bemærket i Hjørring flere år, men også på Landsskuet.