Mange havde på fornemmelsen, at der havde været ekstra mange besøgende på årets Roskilde Dyrskue. Efter en fintælling kan sekretariatschef Charlotte Frimer Petersen løfte sløret for årets tal:

Fredag: 33.339

Lørdag: 46.545 – Rekord for én enkelt dag

Søndag: 33.133

Tilsammen giver det 113.017 og overstiger dermed tidligere besøgstal med mange længder. Den tidligere besøgsrekord var fra 2011 og var på 97.085 gæster.

- Vi er meget stolte og samtidig meget overvældede over antallet af besøgende ved årets dyrskue. Vi har haft tre fantastiske dage, som er forløbet uden de store forhindringer. Dog blev der både ved parkeringen og adgangskontrollen meldt om et usædvanligt stort pres på alle indgange lørdag, og når vi nu ser besøgstallet, har man allerede der en stor del af forklaringen, lyder det fra Charlotte Frimer Petersen.