Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Udenlandske ejere sidder i dag på 3 procent af det samlede danske landbrugsareal. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.
Arealet svarer omtrent til størrelsen af Bornholm og Møn tilsammen – eller hvad der svarer til omkring 100.000 fodboldbaner.
Særligt i Region Syddanmark er andelen af udenlandsk ejerskab markant. Her ligger syv af de ti kommuner med størst andel af udenlandsk ejet landbrugsjord. I Varde Kommune, som topper listen, er hele 9 procent af jorden ejet af udenlandske personer eller virksomheder.
Også Randers i Kronjylland samt Odsherred og Slagelse på Sjælland er blandt de kommuner, hvor udenlandske aktører har opkøbt betydelige landbrugsarealer, oplyser Danmarks Statistik.
Mere dansk jord på udenlandske hænder end hidtil antaget
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
10. oktober 2026
9 min · I går
Kvælstofkrav og målegrundlag under kritik, pres på nordjyske gårde, penge til økologi og nye vejledende niveauer for mykotoksiner i foder.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.