Ebbe Nielsen, formand for Ø.Ø. Halm, minder om, at der er mange faktorer, man skal huske, når man som halmleverandører indsender tilbud til forsyningsselskaberne.
En række sjællandske forsyningsselskaber udbyder køb af halm, og her kort før fristen udløber tirsdag den 6. februar klokken 12, er formanden for Ø.Ø. Halm, Ebbe Nielsen, på banen med gode råd til mulige halmleverandører.
- Udbuddet af halm bliver større og større, og halm af god kvalitet vil fremover blive en efterspurgt vare, lyder det fra Ebbe Nielsen, der minder om, at man skal huske de mange omkostninger, der er, når man indsender tilbud på halm.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
1. oktober 2026
9 min · I går
Traktorprotest mod kvælstofregulering, juridisk kamp om landbrugspolitikken og regeringens nye planer for grise og dyrevelfærd.