Formand om forslag om sprøjteforbud: - Det er jo helt vanvittigt
Forurening af grundvandet skyldes ukrudtsbekæmpelse på fliser, ved jernbaner, m.v. Derfor er det urimeligt, at kommunernes indsatsplaner rammer landmænd hårdt, lyder det fra formanden for Bæredygtig Grundvandsbeskyttelse.
- Det er jo helt vanvittigt, at man kan lave så dumme tiltag, uden at man kan dokumentere, at der er et problem med pesticider anvendt på dyrkningsfladen.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
- Politikerne tror, at de beskytter grundvandet med de her tiltag, men i realiteten er det penge ud ad vinduet, mener formanden for Bæredygtig Grundvandsbeskyttelse, Ulrik Lunden.