Generalforsamling blev suspenderet
Trods et flertal for en fusion i både Thy og Lemvig, kunne der ikke opnås flertal i Skive mandag aften. Generalforsamlingen blev suspenderet, hvorefter direktøren i Landbo Limfjord kom med en chokerende melding.

Formanden for Landboforeningen Limfjord havde forventet en fusion, men medlemmerne gav ikke nok ja-stemmer og generalforsamlingen blev suspenderet. Formanden var hurtig til at give de ventende formænd i Lemvig og Thy besked. Foto: Tenna Bang
De nåede aldrig de sidste tre punkter af dagsordenen til den ordinære generalforsamling ved Landboforeningen Limfjord i Skive mandag aften, før aftenens dirigent havde suspenderet generalforsamlingen.
Det skete efter en over halvanden time lang debat omkring bestyrelsens ønske, om at fusionere med Lemvigegnens Landboforening og Landbo Thy.
Følelserne var helt uden på tøjet og trods flere positive tilkendegivelser fra medlemmerne, var stemningen trykket og mange udtrykte en usikkerhed omkring fusionsplanerne.
Da stemmerne skulle tælles op, stod det klart, at der ikke blev opnået flertal. Nu venter en indkaldelse til en ekstraordinær generalforsamling.
Mens medlemmerne var delt af blandede følelser med alt fra tomhed og skuffelse til frustration, tog direktør Benny Kirkegaard ordet.
- Jeg er tidligere i dag blevet opsagt.
Læs mere i Effektivt Landbrug onsdag.