DFA-konference: Hvad vil være fornuftigt at satse på og investere i for os producenter?
Dette interessante spørgsmål var ét af emnerne på den vinterkonference, som Danish Farmers Abroad afholdt i fredags i Horsens. Her fik deltagerne et indblik i fremtiden for landbruget med nye muligheder og mange krav.

Omkring 100 medlemmer i Danish Farmers Abroad deltog i fredags i den halvårlige konference, der de senere år har været afholdt på Bygholm Landbrugsskole. Fotos: Jørgen P. Jensen
Ekstremt vejr i de kommende år.
Det ligger som nummer ét på de udfordringer, landmænd globalt set vil få i de nærmeste 10 år set fra organisationen World Economic Forum.
- Så klima- og biodiversitetskreditter kan meget vel blive en stor ting for landbruget fremover, lød det fra chefkonsulent Søren Bisp, Seges Innovation, under hans indlæg om Future Farming på DFAs konference i Horsens i fredag med knap 100 deltagere.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her