Blandt spinatfrøavlere til Vikima Seed er nu cirka hver tiende spinatmark høstet og flere steder med halvt udbytte af normalt.
– Det er virkelig en katastrofe, at vi ikke kan nedvisne med Reglone, netop med det vejr vi har i år, fastslår frøavlschef Jens-Olav Hansen.
Vejrudsigten med fortsat bygevejr i de kommende uger er meget foruroligende læsning for avlere af spinatfrø.
Mange spinatfrømarker er blevet presset frem i udvikling af forsommerens tørke, og da regnen kom, er ukrudt især i form af melder skudt voldsomt op.
Det fortæller frøavlschef Jens-Olav Høst Hansen fra Vikima Seed, der tegner cirka halvdelen af spinatfrøavlen i Danmark.
Vil du læse mere?
Prøv 30 dage for 30 kr.
Dette indhold er forbeholdt vores abonnenter, men du kan få adgang på få minutter, med online abonnement.
Allerede abonnent?
Læs mere om Høst-Tour
»Bondemanden han har altid travlt på sin bondegård«, lyder børnesangen. Og det har landmanden da også - især under høsten. Bliv klar til høst med Effektivt Landbrugs årlige Høst-Tour, hvor vi sætter fokus på vigtige udviklinger og nyheder, du ikke må gå glip af.
Læs mere her