Minister i mejetærskeren
Fødevareminister Mogens Jensen hjalp planteavler Lars Korsholm Hansen med at høste korn på Stevns.
Den socialdemokratiske fødevareminister, Mogens Jensen, var sammen med Martin Merrild, formanden for Landbrug & Fødevarer, for nylig på besøg hos planteavler Lars Korsholm Hansen, der blandt andet lod ministeren køre hans store mejetærsker – en Case IH 8230 med et 35 fods skærebord.
På nær en lille stribe, Mogens Jensen var kommet til at efterlade – en stribe der var til rådyrene, som Lars Korsholm Hansen muntert tilføjede – havde ministeren på egen hånd styret den store maskine sikkert op og ned gennem marken på Stevns, hvor planteavleren i alt har 485 hektar.
- Det er en fantastisk oplevelse. Det er en kæmpe maskine, og det at sidde deroppe i det her vejr og bare kunne se, at kornet vælter ind, og samtidig kigge på det bølgende landskab, lød det fra Mogens Jensen, som ifølge Lars Korsholm Hansen gjorde det så godt, at han sagtens kunne blive elev på egnen.
- Det er jo en meget dyr maskine. Så at du har fået lov at køre, har faktisk været lidt af en tillidserklæring. Og jeg tænker, at når vi gør noget for dig, så gør du noget for os, lød det vittigt fra planteavleren, der generelt var godt tilfreds med ministerbesøget.
To timer langt besøg
Lars Korsholm Hansen driver en større græsfrøproduktion, og inden turen gik i marken til høst, fik ministeren en tur rundt på bedriften, hvor frøene blev vist frem.
Planteavleren fortalte også ministeren om de udfordringer, han får, når sprøjtemidlet Reglone bliver forbudt til næste år.
- Reglone er et middel, vi er meget afhængige af i forhold til engrapgræs og hvidkløver, som er noget, som jeg har specialiseret mig i. Vi frygter, at produktionen flytter ud af Danmark og EU, hvis vi ikke får en dispensation, fortalte Lars Korsholm Hansen under det godt to timer lange besøg.
Her gjorde han også ministeren opmærksom på, at de danske landmænd meget gerne vil samarbejde for at finde fælles løsninger på at gøre dansk landbrug klimaneutrale i 2050.




































