Mogensgaard ved Ringkøbing begyndte i går at høste hveden, som skal bruges til bedriftens 1.700 søer med opfedning af slagtesvin. Foreløbig er udbyttet under middel.
- Jeg havde faktisk forventet, at udbyttet ville være på middelniveau, fordi den har været vandet. Men uden at kunne sætte præcise tal på endnu, så giver den under middel, konstaterede driftsleder på Mogensgaard ved Ringkøbing, Mathias Thue Nielsen, i går, da Effektivt Landbrug kiggede forbi på bedriftens første høstdag i hveden i år.
Hvedekernerne skal bruges til bedriftens 1.700 søer og de 55.00
Vil du læse mere?
Prøv 30 dage for 30 kr.
Dette indhold er forbeholdt vores abonnenter, men du kan få adgang på få minutter, med online abonnement.
Allerede abonnent?
Læs mere om Pløjefri dyrkning
Begreber som conservation agriculture og regenerativt landbrug vinder frem – også i det politiske landskab og hos organisationer, som ikke har haft historie for samarbejde med landbruget.
Læs mere her
Læs mere om Høst-Tour
»Bondemanden han har altid travlt på sin bondegård«, lyder børnesangen. Og det har landmanden da også - især under høsten. Bliv klar til høst med Effektivt Landbrugs årlige Høst-Tour, hvor vi sætter fokus på vigtige udviklinger og nyheder, du ikke må gå glip af.
Læs mere her