Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Kødalternativer fremstillet af bryggeriers restprodukter, brug af proteiner fra krabber i dyrefoder og bedre brug af græsafgrøder på kvægbedrifter. Det er emnerne for nogle af de seks projekter, som det danske innovationspartnerskab AgriFoodTure netop har investeret 64 millioner kroner i. Det oplyser AgriFoodTure i en pressemeddelelse.
AgriFoodTure er finansieret af Innovationsfonden, og målet med partnerskabet er at accelerere den grønne omstilling af den danske landbrugs- og fødevaresektor, samtidig med at sektorens konkurrenceevne øges.
De seks projekter bærer navnene MuscleFuel, Mycoflavor, Fofe, Upforcrabs, HyCheese og ClimateReach. Bag projekterne står 26 partnere i form af alt fra universiteter og videninstitutioner til virksomheder, andelsselskaber og iværksættere.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
23. september 2026
9 min · I går
Gødskningsloven, mulige erstatningskrav og ny regulering fylder, mens stæren går tilbage, og Danmark er bagud med naturplanen.