Sidste år deltog danskere fra hele landet i alt fra ostesmagninger til ostegrottebesøg og fællesspisninger på Ostens Dag, der igen i år løber af stablen med smagsprøver, events og sjove aktiviteter fredag den 7. marts.

- En af deltagerne, Henning, fortæller: Jeg satte dagen af til at tage på ostesafari. Jeg besøgte flere ostehandlere og en osteproducent, smagte på spændende nye oste og havde en fantastisk dag, lyder det i en pressemeddelelse fra arrangørerne, der lover, at hele Danmark igen i år vil summe af osteglæde.

Projektet støttes blandt andet af Mejeriforeningen og de danske mejerier, Meny, Coop og Salling.

Projektet støttes blandt andet af Mejeriforeningen og de danske mejerier, Meny, Coop og Salling.

- Der er igen rig mulighed for at få en god osteoplevelse, når f.eks. ostehandlere inviterer på alt fra smagsprøver af særlige oste og småretter med ost til konkurrencer og afstemninger. Supermarkederne tilbyder gode ostetilbud og smagsprøver, mens kantiner landet over sætter fokus på ost – både på buffeten og som smagsgiver i grønne retter. Flere steder er der også arrangeret fællesspisninger, lyder det.

- Jeg besøgte flere ostehandlere og en osteproducent, smagte på spændende nye oste og havde en fantastisk dag

Henning

Livestreaming fra OsteRiget

Er man mere til hjemlig hygge, kan man vælge en online smagning. Der vil både være livestreaming fra OsteRiget i Horsens og af osteimportøren Marions egen smagning af økologiske gårdoste:

- Jeg glæder mig til at præsentere seks fantastiske oste og fortælle historien om dem. Som en særlig bonus får vi besøg af ostemester Thilo live fra familiens gårdmejeri i Slesvig, fortæller Marion, der importerer gårdoste og delikatesser.

Bag Ostens Dag står Camilla Bojsen-Møller, der kalder sig »passioneret ostenørd og selvstændig ostekommunikatør«.

Hun har været osteblogger siden 2012 på Ostesnak.dk og er forfatter til kogebogen Ost på Bordet fra 2015.

Støttes af mejerierne

Læs mere på www.ostensdag.dk, hvor du på Ostens Dags eventkalender kan se alle events.

Projektet støttes af Mejeriforeningen og de danske mejerier, Marion Lokale Gårdoste og Delikatesser, Switzerland Cheese Marketing, Ostemesteren, Président, Galbani, Meny, Coop, Salling, Inco, Hørkram og Dansk Cater.